Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: FAQ - Intel Processors rev. 2.0

 1. #1
  Ten zły ;) Specjalista
  • Mój komputer
   • Płyta główna:
   • Z77
   • Procesor:
   • 2500K
   • Chłodzenie procesora:
   • SPC
   • Pamięć RAM:
   • 16GB 1866C9
   • Karta graficzna:
   • R9 280
   • Zasilacz:
   • XFX PRO 550
   • Dysk twardy:
   • 250GB+64GB+1TB+1TB
   • Zestaw Audio:
   • Logitech x-530
  bonusso3 is just really nicebonusso3 is just really nicebonusso3 is just really nicebonusso3 is just really nicebonusso3 is just really nice Avatar bonusso3
  Na forum od
  maj 2007
  Skąd
  Nysa | Wrocław
  Postów
  8,405

  Domyślnie FAQ - Intel Processors rev. 2.0

  Małe F.A.Q. dotyczące procesorów Intela

  Pełna lista procesorów Intel Celeron
  Podstawowe informacje o procesorach Intel Celeron takie jak: magistrala, technologia wykonania, stepping, rozmiar pamięci podręcznej cache L2 i typ socketu.

  Pełna lista procesorów Intel Pentium 4
  Podstawowe informacje o procesorach Intel Pentium 4 takie jak: magistrala, technologia wykonania, stepping, rozmiar pamięci podręcznej cache L2 i typ socketu.

  Pełna lista procesorów Intel Core 2 Duo
  Podstawowe informacje o procesorach Intel Core 2 Duo takie jak: magistrala, technologia wykonania, stepping, rozmiar pamięci podręcznej cache L2 i typ socketu.

  Pełna lista procesorów Intel Core 2 Extreme
  Podstawowe informacje o procesorach Intel Core 2 Extreme takie jak: magistrala, technologia wykonania, stepping, rozmiar pamięci podręcznej cache L2 i typ socketu.

  Pełna lista procesorów Intel Core 2 Quad
  Podstawowe informacje o procesorach Intel Core 2 Quad takie jak: magistrala, technologia wykonania, stepping, rozmiar pamięci podręcznej cache L2 i typ socketu.

  Należy pamiętać, że liczby w poszczególnych numerach nie mają jednolitego znaczenia, szczególnie, gdy patrzymy na nie w zakresie różnych rodzin; np. procesor 710 nie oznacza, że jest „lepszy” od procesora 510 mimo, że liczba 7 jest większa niż 5. Te dwa numery są przypisane różnym rodzinom procesorów i mają inne znaczenie.

  Przykłady określonych rodzin procesorów firmy Intel:

  - Rodzina procesorów do komputerów desktop


  Schematy blokowe chipsetów Intela:
  • Seria Mainstream
  - i965P


  - i965G  - P35


  - P45


  - P55
  • Seria Performance (Xtreme)
  - i955X  - i975X  - X38


  - X48

  -X58  Więcej schematów oraz opis poszczególnych chipsetów => Clik me!

  Przydatny programik podający nam dane procesora po wpisaniu jego ID

  Programik - Click me!


  Mnożnik - jak odblokować go w procesorach Intel ?

  Procesory Intel mają zablokowany mnożnik i nie jesteśmy w stanie go odblokować, ponieważ "informacja" o mnożniku jest zapisana w specjalnym układzie, którego zawartości nie da się zmodyfikować. W nowszych procesorach (produkowanych po serii Pentium 4 czyli Core 2 Duo, Core 2 Quad, Pentium Dual Core) mają odblokowany mnożnik ale tylko w dół, co oznacza że możemy zmniejszyć taktowanie procesora regulując mnożnik, lecz nie możemy go zwiększyć. Funkcja ta została opracowana do "inteligentnego zarządzania energią" (więcej na ten temat tutaj). Istnieją także procesory z odblokowanym mnożnikiem. Są to serie ES (Engineer Sample) i Extreme. Te pierwsze są bardzo rzadkie ponieważ są to próbki wysyłane przedpremierowo do partnerów firmy w celu zademonstrowania możliwości nowych procesorów, natomiast Xtreme są bardzo drogie (np. Intel Core 2 Quad Q9650 (wersja podstawowa - 1000zł) - Intel Core 2 Extreme QX9650 (wersja extreme - 3500zł).

  Instrukcje w procesorach Intela:

  - MMX (MultiMedia eXtensions) - 57 instrukcji multimedialnych, pozwalających procesorowi na szybkie wykonywanie operacji 2D (64-bitowe rejestry i szybkie przetwarzanie liczb stałoprzecinkowych)

  - SSE (Streamed SIMD Extensions) - 71 instrukcji multimedialnych, wspomagających wykonywanie operacji 3D (128-bitowe rejestry i szybkie przetwarzanie liczb zmiennoprzecinkowych)

  - SSE2 [WNI] - 144 instrukcje multimedialne, będące udoskonalonymi wersjami MMX i SSE

  - SSE3 [PNI] - 13 instrukcji multimedialnych, rozszerzających SSE2 i wspomagających wielowątkowość

  - SSSE3 - zestaw instrukcji SSE czwartej generacji, rozszerzenie SSE3 (błędnie nazywane SSE4)

  - SSE4 - wprowadza 54 nowe instrukcje, podzielone na dwie podgrupy (wersje): SSE4.1 zawierający 47 rozkazów oraz SSE4.2 zawierający dodatkowe 7.

  -SSE5 - (autorstwa AMD) - dodaje 82 nowe rozkazy: 30 działających na liczbach zmiennoprzecinkowych oraz 52 na liczbach całkowitych - w sumie SSE5 składa się ze 170 instrukcji

  - EDB (Execute Disable Bit) [Enhanced Virus Protection (EVP)] - instrukcja dająca dodatkową ochronę uruchomionych programów przed niektórymi rodzajami wirusów.

  - x86-64 (EM64T) - zestaw instrukcji i rejestrów, pozwalający na adresowanie pamięci powyżej 4 GB oraz szybsze wykonywanie niektórych rodzajów obliczeń.

  - VT (Virtualization Technology) - stosowana w mikroprocesorach Intel technika, dzięki której pojedynczy procesor może zachowywać się tak, jakby był kilkoma procesorami działającymi równolegle, pozwalając systemowi na pracę kilku procesów jednocześnie.

  - TXT (Trusted Execution Technology) -zestaw instrukcji zawartych w niektórych chipsetach i mikroprocesorach Intela, mający na celu m.in. zapewnienie zwiększonego poziomu bezpieczeństwa przed próbami kradzieży danych.


  Mały słownik:

  CPU Thermal Throttling - funkcja polegająca na stopniowym "odciążaniu" procesora przez bios - stosowane w sytuacji, gdy procesor się przegrzewa. W różnych płytach głównych istnieją różne zakresy ustawień - od 10 do 90%, od 25 do 75%, całkiem wyłączone (disable) i in. Nie ma to większego wpływu na samo podkręcanie, natomiast wydajność procesora spada do ustawionego przez nas zakresu. Zaleca się ustawienie standardowe czyli default (najczęściej spotykane to 50%) aby nie uszkodzić naszego procesora - szczególnie przy procesorach z bardzo małym procesem technologicznym wytwarzania np. 0,09

  HT (Hyper-Threading) - Hiperwątkowość - Technologia ta sprawia, że system operacyjny i aplikacje postrzegają jeden procesor jako dwa procesory logiczne, jest wykonywanych więcej operacji w danym przedziale czasu. Daje ona natychmiastowy wzrost wydajności aplikacji (średnio 25%) i przyśpiesza reakcje komputera podczas wykonywania kilku czynności jednocześnie.

  Intel Active Management Technology
  Technologia Intela powstała z myślą o administratorach sieci komputerowych i operatorach stacji roboczych. Dzięki Active Management Technology pracownik zajmujący się obsługą sprzętu w firmach i przedsiębiorstwach będzie miał zdalny dostęp oraz całkowitą kontrolę nad terminalami lub komputerami. Ma znacznie to przyspieszyć czas reakcji na wypadek pojawienia się problemów z urządzeniami. Będzie możliwa zdalna ingerencja w ustawienia sprzętowe, zdalna diagnostyka, zdalne naniesienie w razie potrzeby kopii zapasowych dokumentów, programów a nawet realnością stanie się zdalna instalacja systemu operacyjnego.

  Flex Memory Technology
  Technologia ta pozwala na zróżnicowane konfigurowanie pamięci. Jednak polecam używanie zawsze dwóch lub czterech układów DIMM, co pozwala na wykorzystanie trybu dwukanałowego, który wciąż pozostaje najszybszym rozwiązaniem.

  Intel Matrix Storage
  Po wprowadzeniu układu ICH6R okazało się, ze warstwa RAID jest na tyle potężna, by mogła poradzić sobie z dwiema różnymi macierzami RAID na tych samych napędach. Wraz z układem ICH7R wprowadzono również obsługę RAID 5. Pamiętajcie, że do obsługi tej nadmiarowej macierzy potrzeba co najmniej 3 napędów, a ogólna wydajność będzie wyraźnie gorsza niż w przypadku prostszych trybów RAID.

  Intel Memory Pipeline
  Technologia wprowadzająca rozwiązania, które zmniejszają opóźnienia pamięci.

  Intel Virtualization Technology
  Technologia ta pozwala pojedynczemu komputerowi klasy PC odpalenie kilku systemów operacyjnych i aplikacji z niezależnych partycji dyskowych. Na tylko jednym komputerze będzie możliwe uruchomienie wielu różnych systemów operacyjnych w tym samym czasie np. Mandrake Linux i Windows XP, co ma zwiększyć produktywność i wydajność pracowników IT.

  Magistrala systemowa FSB(GHz/MHz) - To ścieżka łącząca procesor z innymi ważnymi składnikami, na przykład z koncentratorem kontrolera pamięci. Szybkość magistrali systemowej FSB mierzona jest w GHz lub MHz.

  Pamięć podręczna(MB/KB) - Pamięć do tymczasowego przechowywania często lub ostatnio używanych danych. To miejsce do przechowywania danych w pamięci podręcznej przyśpiesza działanie komputera. Wielkość pamięci podręcznej mierzona jest w megabajtach (MB) lub kilobajtach (KB).

  PWM - jest to system, który na podstawie odczytanych temperatur z czujnika/czujników umieszczonych na płycie głównej mierzących temperaturę powietrza, dobiera sobie sam prędkość wentylatorów (np. tego na chipsecie). Obsługują ją płyty z chipsetem począwszy od i915 w góre.

  Szybkość zegara(GHz/MHz) - Szybkość wewnętrznego zegara procesora określa, jak szybko procesor może przetwarzać dane. Szybkość zegara zwykle mierzy się w gigahercach (GHz) czyli miliardach cykli na sekundę.

  Źródła:
  Diagramy: Intel.com
  Slajdy z MSI P45 Day: FrazPC.pl
  Tabelki porównawcze: Intel.com, TwojePC.pl, wiedza własna
  Hasła w słowniczku: Wikipedia, wiedza własna

  Masz jakiś pomysł? Czegoś brakuje? Pisz! Jestem otwarty na propozycje
  Ostatnio edytowane przez bonusso3 ; 25 listopad 09 o 20:55
  Jeśli pomogłem odwdzięcz się - daj pkt. reputacji


Idź na główną stronę forum

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

   

Podobne wątki

 1. [ROZWIĄZANY] Asus P7P55D vs. MSI P55-65???Intel Core i5 750 vs. Intel Xeon X3440???
  By libi1003ml in forum Co kupić?
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 18 maj 10, 22:10
 2. Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 10 styczeń 10, 22:28
 3. Odpowiedzi: 20
  Ostatni post / autor: 03 grudzień 08, 21:10
 4. FAQ - Intel Processors rev. 1.0
  By spinnaker in forum Baza wiedzy Overclockera - FAQ
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 21 listopad 05, 23:07
 5. FAQ - AMD Processors
  By Allen in forum Baza wiedzy Overclockera - FAQ
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 11 luty 04, 00:00

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów