Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
Like Tree1Przydatne
 • 1 Post napisany przez Soldier of Hardcore

Temat: Modyfikacja GeForce na Quadro

 1. #1
  Hamster Chief Uzależniony
  • Mój komputer
   • Płyta główna:
   • Dell D610
   • Procesor:
   • Intel Pentium M730 (Doth
   • Pamięć RAM:
   • 1024 MB DDR2
   • Karta graficzna:
   • Mobile Intel 915GM
   • Dysk twardy:
   • Toshiba 40 GB (5400 RPM)
   • Napęd optyczny:
   • TSSTcorp CDRW/DVD TSL462
   • Karta muzyczna:
   • SigmaTel STAC9750/51 @ I
   • Zestaw Audio:
   • Logitech X-540
  allmark is a jewel in the roughallmark is a jewel in the roughallmark is a jewel in the roughallmark is a jewel in the rough Avatar allmark
  Na forum od
  luty 2004
  Skąd
  Chorzów
  Wiek
  29
  Postów
  3,573

  Domyślnie Modyfikacja GeForce na Quadro

  PRZERÓBKA GE FORCE'A NA QUADRO - METODA PROGRAMOWA

  Pierwszą myślą która naszła was po przeczytaniu tytułu tego przewodnika jest zapewne "co to jest to quadro???" Dla ciekawskich śpiesze z odpowiedzią że Quadro to karta graficzna Nvidii do zastosowań profesjonalnych (głównie obróbka i renderowanie grafiki 3D). Ceny Quadro są zwykle kilka razy wyższe niż ceny normalnych kart Ge Force o tym samym numerze (tak samo jak Ge Force , Quadro występuje w wersjach oznaczonych numerycznie: Quadro, Quadro 2, Quadro 3, Quadro 4 . Oraz literowo : Quadro MXR, GXL itp.). I jak zwykle Nvidiia robi swoich klientów w balona każąć swoim klientom płacić cene kilkuktotnie wyższą za produkt nie różniący się niczym poza optymilizacją sterowników od swojego "nieprofesjonalnego" brata. Tak! Wystarczy mała manipulacja w sterownikach i już z naszego GeForce'a robi się Quadro! No może nie do końcam gdyż Nvidiia zaczeła sprytnie maskować tą możliwość. Jednak i na to znalazła się rada. Nasi bracia zza wschodniej granicy wydali patcha umożliwiającego modyfikacje. Patch stanowi część programu RivaTuner, który będzie nam potrzebny. Program wraz z patchem (wszystko w jednej paczce!) można pobrać stąd

  CZEGO POTRZEBUJEMY ???

  Potrzebne będą nam:
  - karta graficzna GeForce (modyfikacji poddają się WSZYTSKIE karty! Począwszy od GeForce 256, przez GeForce 2 (MX, GTS, PRO), GeForce 3 (Ti), GeForce 4 (MX, Ti) na GeForce GO kończąc!)
  - Program RivaTuner - do pobrania stąd
  - Wersja instalacyjna Detonatorów . Można użyć zarówno referencyjnych sterowników Nvidii jak i tych dostarczanych przez producenta karty (ja używam sterowników Pixel View).

  DO ROBOTY!

  1. Pierwszym krokiem który musisz wykonać jest rozpakowanie Detonatorów na dysk. Jeżeli masz już rozpakowane sterowniki np. na płycie to po prostu przekopiuj je do jakiegoś folderu na dysku. Jeżeli nie uruchom plik instalacyjny sterowników. Program powinien rozpakować sterowniki na dysk (do wybranego przez ciebie folderu lub tam gdzie sam zechce - w tym drugim przypadku będziesz musiał znaleźć folder utworzony przez instalator), a następnie zacząć je instalować - PRZERWIJ ten proces klikając na "anuluj"Po tym punkcie powinieneś mieć na dysku folder o mniej - więcej takiej zawartości:  2. Teraz należy zainstalować program RivaTuner i uruchomić go - program zacznie budować swoją bazę danych - czekaj cierpliwie na zakończenie tego procesu - gdy skończy, twoim oczom ukaże się następujący widok:  3. Przejdź na zakładkę "Power User" i kliknij na przycisku "Open Patch script" UWAGA: Jeśli nie ma tam tego przycisku otwórz folder w którym zainstalowałeś RivaTuner\PatchScripts\NVIDIA\ - i wykonuj reszte kroków (otwórz dolder z odpowiednim patchem i kliknij na niego dwa raz) :  4. Otworzy się okno z wyborem folderu. Przejdź do folderu w którym zainstalowałeś RivaTuner, a następnie do \PatchScripts\NVIDIA\NVStrap antiprotection i wybieramy wersje patcha odpowiednią dla twojego systemu operacyjnego:  5. W oknie które się pojawi kliknij na "Continue" a następnie w folderze ze sterownikami które rozpakowałeś w punkcie 1, wybierz folder odpowiedni dla twojego systemu (np. WIN98&ME). I tutaj posiadaczy Windows 98 oraz ME czeka mały zonk (w Windows 2000 i XP może wystąpić inny problem chociaż podobny problem. Radą na niego jest wybranie z listy "typ pliku" opcji : nv4_mini.sy_ zamiast nv4_mini.sys - problem występuje w zależności od wersji sterowników, którą posiadasz)  W Windows 98 i ME program nie wykrywa pliku "nvcore.vxd" nawet jeśli znajduje się on w folderze! Radą na to jest ręczne wpisanie nazwy w odpowiednim polu:  Po kliknięciu na "otwórz" program powinien wyświetlić informacje o poprawnym zainstalowaniu patcha.

  6. UWAGA!!! TEN KROK WYKONUJĄ TYLKO POSIADACZE KART GEFORCE 4 (MX i Ti). JEŚLI POSIADASZ KARTE GEFORCE 2 LUB 3 PRZEJDŹ OD RAZU DO PUNKTU 7! Ponownie kliknij na przycisk "Open patch script". Przejdź do folderu gdzie zainstalowałeś program. Następnie wejdź w PatchScripts\NVIDIA\SoftQuadro4\ i wybierz plik odpowiedni dla twojego systemu operacyjnego. W oknie które się pojawi kliknij na "Continue" wskaż folder do którego rozpakowałeś Detonatory. Następnie wybierz folder odpowiedni dla twojego systemu. Jeśli program nie wyświetli pliku, który masz znaleźć, postępuj tak jak w przypadku aplikacji poprzedniego patcha.

  7. Przejdź na zakładkę "Main" w programie i kliknij na małą strzałkę koło napisu "customize". Z podmenu które się ukarze wybierz opcje "low level system settings"  8. Pojawi się kolejne okienko w którym przejdź na zakładkę "NVStrap Driver".  9. W "NVStrap Driver" kliknij na przycisku "Install"a następnie z listy w "Grapihics adapter identification" wybierz opcje "Quadro".  Gdy to zrobisz kliknij na "zastosuj" i "OK". Program spyta się czy ma ponownie uruchomić komputer - wybierz "NO" gdyż musisz zrobić jeszcze jedną rzecz aby modyfikacja się udała...

  10. Zamknij RivaTuner i uruchom "panel sterowania".

  11. Odinstaluj stare Detonatory przez opcje "Dodaj/usuń program" . Po zakończeniu procesu (un)instalator będzie chciał zrestartować komputer - tym razem zgódź się.

  12. Po restarcie system uruchomi się w rozdzielczości 640X480 i wyświetli komunikat że wykrył nowy sprzęt, oraz poprosi o sterowniki -odpowiedz że sam wybierzesz odpowiedni sterownik z listy, kliknij na przycisk "z dysku"i wskaż ścieżkę do wcześniej rozpakowanych i spatchowany Detonatorów. System powinien wykryć ''Quadro" na liście sprzętu. Pozostaje ci już tylko kliknięcie na "dalej" i restart (automatyczny) komputera. BRAWO! WŁAŚNIE PRZEROBIŁEŚ SWOJEGO GEFORCE'A NA QUADRO!  TO JUŻ KONIEC....

  Przeróbka GeForce'a na Quadro jest naprawdę prosta i nie powinna zająć nikomu więcej niż 20 minut. Jako że jest to modyfikacja programowa nie powoduje ona utraty gwarancji na kartę. Pewną jej niedogodnością jest to że trzeba ją powtarzać po każdej reinstalacjii windowsa. Zapewne zastanawiasz się teraz czy ta modyfikacja dodała karcie mocy, albo o ile podskoczył twój wynik w 3Dmarku... Niestety musze Cię zawieść... Po przeróbce na Quadro wynik w 3Dmarku może (ale nie musi) podnieść się o parę procent. Prawdziwy wzrost wydajność zobaczysz w aplikacjach pracujących pod OpenGL do których należą wszystkie profesjonalne programy do grafiki 3D (np. CAD albo 3D STUDIO MAX) ale także gry (np. Quake 3, czy z nowszych Knights of the Old Republic) oraz niektóre emulatory (np. ePSXe). Wykresy, które przedstawiam poniżej pochodzą z emulatora ePSXe, programu MedMCAD - 01 oraz 3D Marka 2001. Wykonane zostały na komputerze o następującej konfiguracji: Duron 800, 128 MB RAM DDR 266, na kartach graficznych GeForce 2 MX 64 MB SDR(255/205) oraz GeForce 2 MX 64 MB SDR @ Quadro 2 MXR/EX(255/205). Za graficzną formę wykresów odpowiedzialny jest Borys_ (wielkie dzięki!)

  MedMCAD - 01  3D Mark 2001  Oraz kilka testów których autorem jest Pietach i za które bardzo mu dziękuje (wykresy poraz kolejny wykonał Borys_).
  Testy te zostały wykonane na komputerze o następującej konfiguracji: Athlon 1700+ @ 2200+, GeForce 4 MX 440 X 8 (275/333) @ Quadro 580 GLX (275/333), 256 MB RAM PC 3200.

  3D Mark 2001  FINAL REALITY  SpecView  Quake III: Arena


  (wykresy z tych testów zostaną dodane jak tylko znajde troche czasu aby je porobić)
  Dodatkowo jako bonus pare screenów z testów Pietacha:

  Poraz kolejny wielkie podziękowania dla Pietacha - odwalił kawał dobraj roboty.  A więc jak widać w OpenGl Quadro wyprzedza zwykłą kartę i to znacząco.
  PS. Po przeróbce na Quadro maojego GF2 MX zaobserwowałem dziwną rzecz: mianowicie antyaliasting X 2 , który przed przeróbkom dawał dość mizerne efekty - po przeróbce działa jak FSAA (!!!), pod OpenGl obraz jest cudownie rozmyty - niewiem czy efekt ten występuje też na innych kartach, ale myśle ze jest warty odnotowania.
  PS2. Na niektórych kartach/wersjach sterowników zamiast wzrostu można zauważyć spadek wydajności! Tyczy się to szczególnie modeli z rodziny kart GF 2 oraz detonatorów 5X.XX. Jeśli nie jesteś zadowolony z modyfikacji zmień wartość "Device ID" w zakładce NVStrap Riva Tunera spowrotem na "GeForce" - system powinien po restarcie sam przywrócić odpowiednie sterowniki.

  A teraz coś dla hardcorowców:

  MODYFIKACJA GEFORCEA NA QUADRO - METODA SPRZĘTOWA:
  Polega ona na przelutowaniu odpowiednich rezystorów i wgrani odpowiedniego BIOSu (można je ściągnąć np. STĄD) dzięki czemu karta jest rozpoznawana jako Quadro. Nie wykonałem tej metody na mojej karcie (brak możliwości zmiany BIOSu, gdyż zapisany jest on na EEPROMie), więc podam tylko linki do stron z opisami modów:

  Dla GF 1 i 2
  http://www.tweakhardware.com/guide/quadro/

  GF 3
  (narazie brak linka)
  Ale z tego co wyczytałem to trzeba zamienić rezystor R216 na R 217 (zamienić miejscami? Tekst był po niemiecku i miałem problemy z jego rozszyfrowaniem).

  GF 4 MX
  http://www.vr-zone.com/guides/NVIDIA/Quadro4Mod/ - dla kart z referencyjnym PCB.

  GF 4 Ti
  http://www.tweakers.net/nieuws/20523

 2. #2
  Znawca Soldier of Hardcore is on a distinguished road Avatar Soldier of Hardcore
  Na forum od
  styczeń 2003
  Skąd
  127.0.0.1
  Wiek
  36
  Postów
  2,931

  Domyślnie

  allmark... mozesz porobic testy jeszcze w innych grach/programach ? wtedy daloby sie ten art na glowna
  Matera uważa to za przydatne.
  OCLab.pl & OCForum.pl - Beyond Computing

  Bank internetowy


Idź na główną stronę forum

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

   

Podobne wątki

 1. GeForce GTX260 w Quadro ?
  By Ingrid in forum Karty graficzne
  Odpowiedzi: 39
  Ostatni post / autor: 27 kwiecień 10, 20:28
 2. GeForce 6800GT@Quadro FX4000 PCIexpress
  By dar in forum Karty graficzne
  Odpowiedzi: 23
  Ostatni post / autor: 17 październik 06, 22:02
 3. Geforce FX 5200 @ Quadro 500
  By wasiel in forum Karty graficzne
  Odpowiedzi: 7
  Ostatni post / autor: 27 luty 06, 08:37
 4. GEforce 4 na Quadro-POMOCY !!!
  By iwalek in forum Karty graficzne
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 03 wrzesień 04, 11:14
 5. Jak odmodowac geforce'a z quadro na normalnego, pls?
  By Herr Ghost in forum Sterowniki & BIOSy
  Odpowiedzi: 7
  Ostatni post / autor: 15 styczeń 04, 07:56

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów