Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
Like Tree5Przydatne
 • 5 Post napisany przez Sztyki

Temat: Newbie questions - FAQ dla początkujących overclockerów rev. 2.0

 1. #1
  Nothing is true Moderator
  • Mój komputer
   • Płyta główna:
   • ASRock Z68 Pro. Gen3
   • Procesor:
   • Intel Core i5 3570K
   • Chłodzenie procesora:
   • MNP Poseidon V3
   • Pamięć RAM:
   • Crucial BallistiX 8 GB
   • Karta graficzna:
   • XFX HD7870XT 2 GB
   • Chłodzenie karty graficznej:
   • MNP Prison Pro V3 GPU-R
   • Zasilacz:
   • OCZ ZT 650 W
   • Dysk twardy:
   • Plextor M6S, Seagate 500
   • Napęd optyczny:
   • ASUS DRW-24B3ST
   • Karta muzyczna:
   • SB Audigy 2 ZS Gold
   • Zestaw Audio:
   • TONSIL/UNITRA/MAGNAT
   • Obudowa:
   • CM Storm Trooper
  Sztyki is a jewel in the roughSztyki is a jewel in the roughSztyki is a jewel in the rough Avatar Sztyki
  Na forum od
  styczeń 2009
  Skąd
  Ostrowiec Świętokrzyski
  Wiek
  25
  Postów
  8,263

  Post Newbie questions - FAQ dla początkujących overclockerów rev. 2.0

  Oryginalna wersja FAQ dostępna pod TYM linkiem.


  Zaznaczam, iż to FAQ ma na celu dostarczyć podstawowych informacji o podkręcaniu. Nie znajdziecie tu informacji o tym jak podkręcić dany model procesora, ALE wskazówki jak to zrobić. To na prawdę nie jest trudne. Wystarczy czytać ze zrozumieniem.

  Dla formalności:

  Poradnik udzieli Ci wskazówek jak podkręcić procesory z rodziny:

  Intel: Celeron, Pentium, Pentium Dual Core, Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core 2 Extreme, Core 2 Quad Extreme. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak podkręcać Core i7 zapoznaj się z tematem Core I7 - Bloomfield, Lynnfield (Nehalem) - Temat ogólny.

  AMD - Duron, Opteron, Turion, Athlon, Athlon XP, Athlon 64, Athlon 64 X2, Sempron, Sempron X2, Phenom, Phenom II, Athlon II. Jeżeli chcesz odblokować swojego Phenoma lub Athlona II albo dowiedzieć się więcej o ich podkręcaniu przeczytaj temat Podkręcanie i odblokowanie Phenomów I i II oraz Athlonów II.

  (Jeżeli zabrakło jakichś procesorów proszę o PW).


  Przed przystąpieniem do właściwej części tego FAQ, przeczytaj słownik, aby uniknąć niejasnych zwrotów!!!


  1. Czym jest overclocking?

  Overclocking jest zmianą ustawień elementów komputera tak, aby pracowały z wyższą częstotliwością. Potocznie jest zwany podkręcaniem.

  2. Co można podkręcać?

  Podkręcać można procesor, kartę graficzną, pamięć RAM.

  3. W co się zaopatrzyć przed OC?

  Przede wszystkim trzeba posiadać dobrą płytę główną, która zapewni warunki pod OC (wystrzegaj się płyt tak zwanych "NO NAME"). Następną sprawą jest pamięć RAM. Również nie może być byle jaka, ponieważ nie wytrzyma wyższych taktowań. Procesor Intel czy AMD nie robi tutaj różnicy. Podkręcić można oba. Ważnym, jak nie najważniejszym elementem jest markowy zasilacz, który zapewni stabilne napięcia (wystrzegaj się ModeCom FEEL, Codegen, Tracer, itp. Markowe to np. - Corsair, OCZ, Tagan, Be Quiet, Chieftec, Enermax, Amacrox. Z tańszych ale równie dobrych polecamy Deltę lub Fortron'a). Chłodzenie. Musi być wydajne, ponieważ dany element po podkręcaniu będzie się cechował nie tylko szybszą pracą, ale również zwiększonym wydzielaniem ciepła. No i ostatnia sprawa - programy testujące np. ORTHOS, Prime95, MemTest86+ oraz 3DMark06.

  4. Jak się to robi?

  Wszystko zaczyna się od wejścia do BIOS'u. Zazwyczaj służy do tego przicisk DEL lub któryś z klawiszy "F", jednak trzeba go nacisnąć podczas startu komputera, ale przed ładowaniem się Windowsa, lub innego systemu. Jeżeli dalej nie wiesz jak to zrobić to przeczytaj instrukcję od płyty głównej. Następnie trzeba odszukać zakładkę dotyczącą overclocking'u.
  Podstawowy sposób to zmiana wartości FSB. W różnych płytach głównych może się ona różnić nazwą np. CPU HOST, FSB Frequency, CPU Clock. Pod tą opcją jest zazwyczaj pokazany zegar procesora, więc po zmianie FSB będziesz mógł sprawdzić ile będzie wynosiło nowe taktowanie. Nie przesadzaj! FSB podnoś stopniowo o np. 10-15MHz, zapisuj ustawienia o uruchom ponownie komputer. Następnie włącz przynajmniej na 30min ORTHOS'a i testuj stabilność procesora. Jeżeli wszystko jest ok to wracaj bo BIOS'u i dalej podnoś FSB.

  5. Dlaczego komputer podczas testów stabilności się zawiesza/resetuje?

  Przyczyn może być kilka. Najprawdopodobniej Twój procesor doszedł do takiego taktowania, że bez zwiększenia napięcia nie ruszy się dalej. Znowu wchodzimy do BIOS'u i szukamy opcji V CPU, V Core. Zmiana tej wartości pozwoli nam zwiększyć lub obniżyć napięcie procesora. Tutaj trzeba uważać ponieważ gdy nie masz wystarczająco dobrego chłodzenia, Twój procesor może po prostu się spalić. Napięcia należy podnosić o małe wartości, gdyż czasami wystarczy jedno "oczko" w górę i CPU znów rozwinie skrzydła.
  Inna przyczyna to za wysokie taktowanie pamięci RAM - szukaj opcji DRAM:FSB lub DRAM multiplier i przestaw wartości tak aby taktowanie pamięci nie różniło się za bardzo od oryginalnego, albo po prostu podnieś napięcie na pamięci do wartości 2,1-2,2V (w zależności od producenta).
  Zbyt duża temperatura procesora też może powodować niestabilność. Kontrolują ją w szczególności pod obciążeniem - testy stabilności, gry - programem Core Temp lub Real Temp jeżeli masz Intel'a, do AMD polecamy HW Monitor (będzie również pasował do Intel'a).
  Przyczyną również może być za małe napięcie na mostku północnym (podnoś stopniowo tak jak CPU).
  Jeżeli te wszystkie "zabiegi" Ci nie pomogą, doszedłeś do kresu możliwości swojego procesora.

  6. Ile mogę wycisnąć z mojego procesora?

  Tego nie powie Ci nikt, ponieważ każda sztuka podkręca się inaczej. Jedni mogą na danym procesorze osiągnąć 4GHz a inni na tym samym modelu tylko 3GHz. Wszystko zależy od tego na jaką sztukę trafimy.

  7. BIOS uniemożliwia mi zmianę wartości potrzebnych do OC. Co robić?

  Pobierz programy CPUCool, CPUFSB albo SETFSB. Są to programy do zmiany wartości FSB. Nie wiesz jak ich używać? Poszukaj w Google a na pewno coś znajdziesz .
  Jeżeli chodzi o napięcia to poszukaj w instrukcji MOBO czy możliwa jest zmiana napięcia zworkami. Jeżeli tak to postępuj zgodnie z nią. Jeśli nie, a masz procesor AMD (tylko na socket A!) to możesz skorzystać z metody tzw. Gold Bridges. Instrukcje jak to zrobić znajdziesz tutaj. Jeżeli jednak to procesor Intel'a to Oc zakończy się na ostatnim stabilnym taktowaniu przy default'owych napięciach.

  8. Do jakiej temperatury procesor może się rozgrzać?

  Maksymalne temperatury procesora znajdziesz na stronie producenta ale zaleca się aby temperatury nie przekraczały 60-70*C podczas obciążenia. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do spalenia procesora!!!

  9. Jak odblokować mnożniki w procesorach?

  Jeżeli to procesor Intel to zapomnij o tym. Natomiast jeżeli to AMD to TU (tylko procesory na socket A) masz wszystko opisane. Większość nowych procesorów posiada odblokowany mnożnik "w dół".

  10. Komputer nie chce się uruchomić. Co robić?

  Poszukaj w instrukcji gdzie znajduje się zworka C(lear)CMOS. Służy ona do wyczyszczenia ustawień BIOS'u. Jak jej użyć znajdziesz również w instrukcji. Możesz również wyjąć bateryjkę BIOS'u na jakieś 5 minut. Jeżeli to nic nie da to spaliłeś któryś z elementów komputera. Bez wymiany się nie obejdzie.

  11. Jak zrobić update BIOS'u?

  Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz na stronie producenta płyty głównej lub w instrukcji.

  12. Co mogę jeszcze podkręcić?

  Podkręcić możesz również kartę graficzną i zaostrzyć timingi pamięci RAM.

  13. Jak zaostrzyć timingi?

  Użyj do tego celu programu MemSet lub zrób to z poziomu BIOS'u. Im mniejsze wartości tym timingi ostrzejsze i większe zapotrzebowanie pamięci na podawane napięcie. Poniżej podstawowe timingi:
  - CAS Latency Time
  - Cycle Time Tras/Trc
  - RAS-to-CAS Delay
  - RAS Precharge Time
  - Cycle Length
  - Command Rate
  Jeżeli chcesz osiągnąć maksymalną wydajność to wtedy zmniejszasz (zaostrzasz timingi). Chcąc uzyskać maksymalne OC powinieneś zwiększyć timingi.

  14. Jak podkręcić kartę graficzną?

  Do tego nie będziesz potrzebował już BIOS'u. Wystarczy ściągnąć program RivaTuner, Evga Precision, albo Power Strip - czasami opcje podkręcania dostępne są bezpośrednio z poziomu sterowników karty graficznej. W każdym z tych programów podkręcanie odbywa się jednakowo. Podnosisz taktowanie rdzenia GPU o 10-15MHz i włączasz 3DMark'a06. Przejdzie pomyślnie to podnosisz dalej, kiedy się zawiesi/zresetuje itp. - zmniejszasz taktowanie. Podnosząc częstotliwość pracy rdzenia GPU podnosisz również zegar shader'ów. Można robić to osobno, jednak zalecane jest aby shadery podkręcane były równocześnie z rdzeniem. Jeżeli uzyskasz maksymalne zegary rdzenia i shader'ów możesz zabrać się za pamięci karty graficznej. Odbywa się to tak samo jak we wcześniejszym przypadku.

  15. Zauważyłem że można zwiększyć częstotliwość PCI-E. Czy pomoże to uzyskać lepsze rezultaty w podkręcaniu karty graficznej?

  Nie! Poprzez zwiększenie tego taktowanie możesz spalić kartę graficzną! Ustaw ją sztywno na 100MHz i nie ruszaj.

  16. Czy da się podnieść napięcie na rdzeniu GPU?

  Tak da się, ale tylko poprzez flash BIOS'u karty graficznej (jeżeli karta umożliwia taką operację). Tu masz pokazane jak to zrobić.
  Ostatnio producenci kart graficznych zdecydowali się również wprowadzić metodę zmiany napięcia rdzenia programowo. Oznacza to, że po pobraniu odpowiedniej aplikacji (np. Afterburner, EVGA GPU Voltage Tuner, VoltageFactory) można zwiększyć napięcie "suwakiem".
  Pamiętaj robisz to na własną odpowiedzialność!

  17. Zasady początkującego overclocker'a.

  - NIGDY NIE IDŹ NA ŻYWIOŁ - to że możesz coś przestawić na maxa wcale nie oznacza że będzie to dla twojego sprzętu dobre!!! Dotyczy to szczególnie wszelkich napięć (V core, V dimm).
  - RESET, ZAWIESZENIE SIĘ KOMPUTERA, NIESTABILNOŚĆ - oznaczają że coś jest nie tak. Wróć do poprzednich ustawień albo "spuść trochę z tonu" (czyli obniż trochę FSB, częstotliwości karty itp.).
  - MIEJ STALE NA OKU TEMPERATURĘ - monitoruj ją np. programem HW Monitor lub RealTemp , temperaturę karty graficznej najlepiej sprawdzać metodą "na czuja" (przyłóż palec po przeciwnej stronie radiatora).
  - NIGDY NIE ZBLIŻAJ SIĘ NA "STYK" DO TEMPERATUR KRYTYCZNYCH - to że po 10 minutach Prime 95 lub 3Dmarka procesor ma temperaturę 58 C nie znaczy że jest dobrze - po kilku godzinach wytężonej pracy temperatura może wzrosnąć jeszcze bardziej - nie chcesz chyba żeby komp zawiesił się po 3 godzinach wytężonej gry w ulubiony tytuł, kiedy akurat zapomniałeś zrobić save'a...
  - Z PROCESOREM JAK Z NOWORODKIEM - jeśli zdecydujesz się odblokować mnożnik lub zmienić napięcie za pomocą goldbridges na procesorze AMD bądź BARDZO uważny - pomyśl co się stanie kiedy skalpel którym przecinasz mostki "ujedzie" ci i skroi trochę jądra procesora...
  - NA WŁASNE RYZYKO - wszystko robisz na własną odpowiedzialność. Jeżeli coś Ci się spali nie będzie łatwo o wymianę, mimo że część jest na gwarancji.

  18. Różnice w budowie pamięci DDR2 i DDR3

  Zauważalną różnicą jest różna ilość pinów po prawej i lewej stronie wcięcia. W pamięciach DDR2 po lewej stronie jest 112 pinów, a po prawej 128. Natomiast w DDR3: lewa - 96 pinów, prawa - 144 piny.
  Różnice obejmują również szybkość pracy pamięci, opóźnienia CL oraz napięcie zasilające.

  DDR2:

  Częstotliwość pracy - 533, 667, 800, 1066 MHz
  Opóźnienia CL - 4, 5, 6
  Napięcie zasilające - 1,8-2,4 V

  DDR3:

  Częstotliwość pracy - 800, 1066, 1333, 1600, 1866, 2000 MHz
  Opóźnienia CL - 6, 7, 8
  Napięcie zasilające - 1,5-1,9 V  Nie ponoszę odpowiedzialności za uszkodzenia, które powstały po zastosowaniu się do tego FAQ.

  Poradnik ten jest wzorowany na FAQ Allmark'a. Podziękowania dla niego za zezwolenie aktualizacji
  Ostatnio edytowane przez Sztyki ; 28 czerwiec 10 o 11:07
  OdrzutoweWrotki, lis'u, Nifael i 2 inni uważają to za przydatne.

Idź na główną stronę forum

Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

   

Podobne wątki

 1. Linux - dla początkujących.
  By d3mox in forum Systemy operacyjne
  Odpowiedzi: 18
  Ostatni post / autor: 19 grudzień 10, 18:37
 2. Porady dla początkującego
  By Gwynnbleid1 in forum Woda
  Odpowiedzi: 66
  Ostatni post / autor: 23 listopad 09, 20:51
 3. Temperatura? (początkujący)
  By Quak in forum Socket 775/771
  Odpowiedzi: 18
  Ostatni post / autor: 13 lipiec 08, 14:23
 4. Początkujące pytanie...
  By D@goth in forum Socket 462 (A)
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 07 marzec 07, 00:12
 5. Newbie questions - Faq dla początkujących overclockerów Rev 1.0
  By allmark in forum Baza wiedzy Overclockera - FAQ
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 21 lipiec 04, 00:09

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów