Wpadła mi w ręce ta obudowa, a to rynkowa nowość więc postanowiłem "obfocić" i napisać parę słów.

Obudowa to jeden z bliźniaków S20 i S30, na pierwszy rzut oka wydają się różnić tylko frontem, jednak dokładniejsza analiza wykazuje że bliźniaki zdecydowanie są dwujajowe:
SilentiumPCSilentiumPC Brutus S20 Pure Black
SilentiumPCSilentiumPC Brutus S30 Pure Black

1. Istotnie różnią się frontem: S20 ma miejsce na CD i FDD (czyli zewnętrzne 5.25 + 3.5), USB 2.0 razy dwa, gniazdka audio i USB 3.0 w najdziwniejszym miejscu jak stare dobre codegeny sprzed 10 lat, ale jest. Z kolei S30 ma czytnik kart pamięci, po jednym USB 2.0 + 3.0, nie ma zewnętrznego 3.5, a 5.25 nadaje się tylko do napędu optycznego (panelu sterującego tam nie włożymy

2. Inny jest środek: w S20 3.5 HDD montujemy na dole, ewentualnie drugi w miejscu zewnetrznego 3.5 pozostawiając zaślepkę na swoim miejscu. W S30 jedyny 3.5 HDD montujemy pod napędem optycznym. 2 miejsca na 2.5 HDD/SSD w obudowach są przy przeciwnych ściankach bocznych.

3. Nie miałem w rękach S20, ale po zdjęciach ze strony producenta sprawia wrażenie, jakby fabryczny tylny 80mm można było zamienić na 92 (przy czym producent nic o tym nie pisze).

4. S30 nie ma miejsca na HDD na dole, ale za to ma "kratkę wentylacyjną dla karty graficznej" (szerzej o niej poniżej, dlaczego jest przydatna).

5. Każda obudowa ma mieścić coolery do 152mm (ma wchodzić chociażby HE1224), karty graficzne do 305mm (o tym poniżej) i dodatkowo z przodu można zamontować 1x120mm.

Do rzeczy odnośnie S30.

Do obudowy wchodzi płyta mATX, są 4 sloty na karty rozszerzeń, zasilacz pełnowymiarowy montujemy na górze i jeśli mamy w obudowie ODD + HDD (albo SSD zamontowany w jego miejscu - tak złożyli w sklepie i nie chciało mi się przekładać) to raczej nie ma gdzie "upchać" niewykorzystanych przewodów zasilających. Wszystko montujemy na śrubki. Wentylator fabryczny 80mm przy maksymalnych obrotach o dziwo jest cichy (a kto zna ten wie że nie lubię głośnych komputerów). Blacha nie sprawia wrażenia gorszej niż w innych budżetowych obudowach. Pomiar suwmiarką elektroniczną (procedura taka jak stosowana w filmikach na chlodzenie.pl) pokazuje:

0.56
0.63
0.64
0.54

Milimetra w kilku różnych miejscach.

Blacha na krawędziach bocznego panelu jest zawinięta, krawędź nie jest ostra. Ale rogiem można sobie poharatać rękę jakby ktoś się mocniej postarał (czyli tragicznie ostry też nie jest).

Wspomniałem o (cichym) wentylatorze 80mm. Miejsce, w którym się znajduje z tyłu, nie ma otworów montażowych dla większych, ale jeśli w ogóle idzie dostać wentylator 90 czy 92mm z otworami jak 80 - wszedł by takowy, otwory wentylacyjne wystają poza obrys wentylatora 80mm.

Z przodu obudowy można zamontować wentylator 120mm w jednej z dwóch pozycji (trochę wyżej lub niżej). Zależnie od tego, czy chcemy dmuchać głównie na CPU, czy też trochę na kartę graficzną:
Front obudowy nie wygląda przesadnie tandetnie - ot przeciętny (w sumie pozytywnym tego słowa znaczeniu) plastik i siateczka. Zewnętrzny slot 5.25 nadaje się tylko do napędu optycznego:
Na obu panelach bocznych są wytłoczenia. Na lewym, żeby wchodziło wyższe chłodzenie CPU, na prawym... w sumie nie wiem po co. W zamyśle producenta można tam upchać kable od zasilacza, może

Otwór wentylacyjny dla karty graficznej, którym tak chwali się producent: IMO największy facepalm obudowy Otóż dostajemy zdejmowalny filtr:

...ładnie wyciętą kratkę wentylacyjną...


I nie ma otworów montażowych, chociaż wentylator 92mm wchodziłby idealnie!!!

ImageBam
Pewnie, idzie to zamocować, można po prostu rozwiercić otwory tam gdzie powinny być - ale na to zdecyduje się promil użyszkodników. A jest to o tyle przydatne w tej obudowie, że naprawdę wchodzą do niej duże karty graficzne. Nie tylko wielkości średniaków typu 9800GT (na ostatnim zdjęciu dystans od krawędzi karty (szerokość karty = szerokość śledzia dla tego GF'a) do "drzwiczek" z miejscami na 2x2.5:

....ale wszedł również mój Radeon 280X Gigabyte!Przy czym karta z bocznymi wtyczkami zasilania raczej eliminuje możliwość montażu tam dysku. Ale i tak zostajemy z 1xSSD + 1xHDD + 1xODD możliwymi do zamontowania w obudowie.

Nie odpalałem komputera z tą kartą - nie na tym zasilaczu Ale myślę że, szczególnie po uzupełnieniu wentylacji, nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Tym bardziej gdyby zamontować wentyl na dole w tym nieszczęsnym "nie do końca przystosowanym do tego miejscu".

Biorąc pod uwagę cenę obudów (każdą z nich można kupić poniżej 100zł) uważam je za rewelacyjne. Choć najchętniej bym widział środek S30 z frontem S20, przy czym przez różnice konstrukcyjne nie do końca jest to możliwe.

Wstawiam link do całej galerii, wybaczcie porozwalane kable od zasilacza ale specjalnie musiałem je rozpiąć żeby podłączyć kartę i zobaczyć jak to będzie wyglądało. Zasilacz oczywiście nie ma 2xPCI-e, ale ma jedno 6+2 pin, drugie było na przejściówce 1x molex -> 1x 6-pin.

Fast, Free Image Hosting - ImageBam